logo

Historia Sielc

Sielce są jednym z najbardziej charakterystycznych rejonów na terenie Dzielnicy Warszawy Mokotów. Obszar ten wyznaczają — obok Skarpy Warszawskiej — następujące ulice: Spacerowa, Gagarina, Podchorążych, Nowosielecka, Czerniakowska, al. Witosa, Idzikowskiego (wg MSI) Zważywszy, ile połączenie folwarku, Sielce zwanego, składającego część ekonomii warszawskiej, do pałacu i posesyi Belweder, będącej własnością najukochańszego Naszego brata, Wielkiego Księcia Konstantego, przyłożyłoby się do przyozdobienia okolic stolicy Królestwa, postanowiliśmy i stanowimy: folwark Sielce przyłączonym zostanie titulo gratuito i na wieczne czasy do pałacu Belweder” (ukaz cara, Carskie Sioło, 1820)
Ostatecznie Sielce włączone zostały w obszar administracyjny Warszawy w 1916. Bezpośrednio po I wojnie światowej spekulacja gruntami doprowadziła do wycinki terenów zielonych i ogrodów oraz do „dzikiej” zabudowy willowej.
Po II wojnie światowej Sielce — jako najmniejsza dzielnica Warszawy — projektowana była dla ok. 12 tyś. osób mieszkających w niskich blokach otoczonych zielenią i obiektami użyteczności publicznej.
W latach 1953-66 powstaje osiedle „Sielce”: ul. Łużycka — Czerska — Chełmska — Sielecka. (proj. Zofia Fafiusowa, Jerzy Baumiller, Jan Zdanowicz)
W latach 50. i 60. Sielce były bardzo zadbanym i eleganckim rejonem Mokotowa.

Znani mieszkańcy Sielc:
  - Gen. Władysław Sikorski (Turecka)
  - Stanisław Grzesiuk (Tatrzańska)
  - Krzysztof Kamil Baczyński (Hołówki)
  - Mieczysław Jastrun (Iwicka)
  - Danuta Rinn (Czerniakowska)
  - Bohdan Czeszko (Iwicka)
  - Artur Sandauer (Iwicka)
  - Juliusz Żuławski (Iwicka)
  - Zofia Nałkowska (Podchorążych)
  - Kornel Makuszyński (Grottgera)
  - Stanisław Wielanek (Hołówki)
  - Dariusz Wdowczyk (Gagarina)
  - Zbyszek Cybulski (Czerniakowska)
  - Olga Lipińska (Czerniakowska)
  - Jerzy Połomski (Czerniakowska)
  - Jurek Owsiak (Czerniakowska)
  - Marcel Łoziński, Paweł Łoziński (Górska)
  - Marcin Święcicki (Węgrzyna)
  - Hanna Gronkiewicz-Waltz (Gierymskiego)
I inni: Kora, Herbert, Siudym, Ostaszewska, Kazik ...

Na terenie rejonu Sielce mieszka obecnie 30 tys. osób. Struktura demograficzna jest bardzo zróżnicowana, równie widoczne są osoby młode i młode rodziny, jak i duża ilość seniorów.

Partnerstwo dla Mokotowa MOJE SIELCE
mojesielce@gmail.com