logo
Styczeń 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Znajdź nas na

Projekty zrealizowane przez mieszkańców Sielc

„Po sąsiedzku”, czyli warsztaty organizowane przez sąsiadów dla sąsiadów

Marzec-grudzień 2019

Ideą warsztatów jest to, że sąsiedzi zamieniają się w animatorów i prowadzą warsztaty dla swoich sąsiadów. Tworzymy sytuacje, w których mieszkańcy Sielc mają okazję wymieniać się swoimi pomysłami, wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i pasjami. Tak po prostu, na zasadzie zwykłej sąsiedzkiej życzliwości. Podczas takich spotkań mieszkańcy mogą wspólnie coś zrobić, a przy okazji porozmawiać i zwyczajnie się poznać.

Lista warsztatów, które się odbyły:

 1. Budujemy domy! Dla owadów
 2. Chińska kaligrafia — warsztaty dla dzieci
 3. Siejemy łąkę na Sielcach
 4. Sąsiedzkie lepienie — warsztaty ceramiczne dla dorosłych
 5. Archi-przygody — warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku 6-7 lat wraz z opiekunami
 6. Bransoletki — warsztaty DIY po sąsiedzku
 7. Warsztaty tworzenia naturalnych świec zapachowych
 8. Domowe SPA — kule do kąpieli
 9. Biżuteria — eksperymenty z zatapianiem w żywicy

Warsztaty realizowane przy współpracy z Sąsiedzkim Domem Pracy Twórczej oraz Partnerstwem dla Mokotowa Moje Sielce.
Projekt współfinansowany ze środków m.st. Warszawy — Dzielnicy Mokotów w ramach projektu „Sezon na Sielce VI”, realizowanego przez INTEGRACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

Koordynatorzy projektu: Kinga Dębiec-Czopowicz i Agata Cymer-Grochowska

Sielecki Dzień Sąsiada

Czerwiec 2019
https://www.facebook.com/events/424081968170392
https://www.facebook.com/events/458975328169286

To wydarzenie organizowane na podwórku za blokiem przy Sieleckiej 50 przez sąsiadów dla sąsiadów przy wsparciu partnerstwa „Moje Sielce”. Była to okazja do poznania mieszkańców okolicy, wspólnego świętowania, relaksu i nauki pod hasłem świadomego korzystania z zasobów naturalnych.

W ramach dnia sąsiada odbył się już po raz drugi pchli targ. W programie były ponadto: wymiana roślin, nauka szycia worków zero waste, premiera plenerowej wystawy zdjęć mieszkańców Sielc, wykonanych przez uczestników projektu fotograficznego „Portret sąsiedzki”, joga śmiechu raz klasyczna, animacje dla dzieci, warsztaty recyclingowe i występ uczniów ze SP NR 98 przy ul. Grottgera w ramach finału warsztatów „Zróbmy sobie cyrk”.

Relacja

Cykl warsztatów fotograficznych „Portret sąsiedzki” oraz plenerowa wystawa zdjęć mieszkańców

Luty-październik 2019
https://www.facebook.com/events/1863578283752971
https://www.facebook.com/events/365703547689040

Od lutego do maja 2019 roku pod okiem reportera Łukasza Zakrzewskiego, mieszkańcy uczyli się jak wykonywać portrety. Zadaniem warsztatowym było pokazanie Sielc przez pryzmat ludzi, którzy na nich żyją. Wśród osób, których portrety wykonano znalazły się osoby, które autorzy znają i cenią, a także osoby, które chcieli z jakiegoś powodu poznać. Warsztaty zakończyły się plenerową wystawą w przestrzeni Sielc.

Celem projektu „Portret sąsiedzki” jest spotkanie — podczas warsztatów, podczas sesji fotograficznych oraz podczas samej wystawy. Poprzez zdjęcia chcielibyśmy pokazać różnorodność otaczających nas ludzi oraz uświadomić jak jest ona cenna dla wspólnego działania. Bo każdy jest niezwykle ciekawy i stanowi ważne ogniwo wspólnoty — wyjątkowej mieszanki charakterów, pasji, umiejętności i pragnień.

Wystawa swoją premierę miała podczas Sieleckiego Dnia Sąsiada, a następnie zdjecia przez miesiąc wisiały w witrynach Retauracji Lotos na ul. Belwederskiej (od 4.09 do 6.10 2019 r.).

Warsztaty fotograficzne były wynikiem inicjatywy oddolnej mieszkańców Sielc.
Prowadzenie warsztatów: Łukasz Zakrzewski
Koordynacja całego projektu: Kinga Dębiec-Czopowicz i Łukasz Zakrzewski

Warsztaty zostały zrealizowane dzięki udostępnieniu przestrzeni na spotkania przez Teatr BAZA.

Wystawa została zrealizowana we współpracy z:

Sąsiedzkie spotkanie świąteczne

Grudzień 2018

Spotkanie dla mieszkańców Sielc, zorganizowane w XVIII-wiecznej, nastrojowej atmosferze Sali Salomona. Spotkanie było podróżą w czasy Stanisława Augusta, odbytą za sprawą pałacowych wnętrz, wspomnień dawnego obyczaju, fragmentów królewskiej korespondencji czy XVIII-wiecznych przepisów z królewskiej kuchni. Goście zebrali się przy bożonarodzeniowej choince by wspólnie, przy dźwiękach kolęd, wykonywać kartki ze świątecznymi życzeniami dla bliskich oraz dla swoich sąsiadów. Inspiracją do tworzenia pocztówek stały się reprodukcje obrazów z kolekcji Łazienek Królewskich. Można je było do końca 2018 roku oglądać na miniwystawie w Starej Kordegardzie.

Relacja z wydarzenia

Autorki oraz realizatorki działania: Kinga Dębiec-Czopowicz i Natalia Gregorowicz
Współpraca z Muzeum Łazienki Królewskie w ramach programu „Lokalne Pomysły Muzealne”.

Piknik sielecki

Lipiec 2018
https://www.facebook.com/events/637100576667730

Sąsiedzi oraz Partnerstwo Moje Sielce zaprosili sąsiadów na piknikowanie! Wspólnymi siłami przygotowano mnóstwo ciekawych atrakcji: mapowanie Sielc, budowanie tekturowej makiety osiedla, zabawy sensoryczne dla dzieci, konkursy i animacje dla dzieci, gry i zabawy podwórkowe. Sąsiedzkie punkty gastronomiczne zafundowały poczęstunek.

Relacja z wydarzenia.

Piknikowa ekipa: Kinga, Jacek, Julia, Marta, Marta, Ania, Agata oraz studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Koła Naukowego Architektury Informacyjnej oraz Koła Naukowego Socjologii, Psychologii i Antropologii Miasta.

Działanie realizowane przy współpracy z Partnerstwem Moje Sielce, współfinansowane ze środków m.st. Warszawy — Dzielnicy Mokotów w ramach projektu „Sąsiedzkie Sielce”, realizowanego przez INTEGRACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

Promenada dźwięków

Lipiec 2018

Prawdziwe święto dźwięków w Parku Promenada na Sielcach — wsłuchiwaliśmy się w otaczającą nas przestrzeń, tworzyliśmy instrumenty, malowaliśmy dźwięki i graliśmy. Wszystko za pomocą nieskrępowanej wyobraźni i improwizacji.

Relacja z wydarzenia.

Organizatorki wydarzenia: Kinga Dębiec-Czopowicz, Katarzyna Grajkowska, Elżbieta Majewska, Karina Rudzka, Dorota Bojanowska.

Wydarzenie było częścią projektu „Mokotów Twórczej Energii 2018”, organizowanego przez Centrum „Łowicka” we współpracy z Stowarzyszeniem „Akademia Umiejętności Społecznych”.

Pchli targ

Czerwiec 2018
https://www.facebook.com/events/640066646342900

Z inicjatywy jednego z mieszkańców, Piotra, oraz przy wsparciu organizacyjnym całej drużyny sąsiedzkiej, lokalnych partnerów biznesowych i Partnerstwa „Moje Sielce”, spotkaliśmy się pierwszy raz na sieleckim pchlim targu połączonym z kiermaszem rękodzieła. Było dużo atrakcji dla małych i dla dużych: malowanie ręczne porcelany, warsztaty ceramiczne, typograficzne, plastyczne, teatr kamishibai. A przede wszystkim była okazja, żeby się poznać i porozmawiać z sąsiadami, z którymi mijamy się na co dzień.

Relacja z wydarzenia.

Ekipa pchlego targu: Piotr, Marcin, Kinga, Agata, Marta, Ania, Kasia, Gosia.
Realizacja we współpracy z Partnerstwem „Moje Sielce”, księgarnią Między kartkami, sklepem Drewniane co nieco, Fundacją Sue Ryder, For.Rest. Działanie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy — Dzielnicy Mokotów w ramach projektu „Sezon na Sielce VI”, realizowanego przez INTEGRACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.

Po sąsiedzku z przyrodą

Maj-październik 2018

Cykl twórczych warsztatów przyrodniczych dla rodzin z Sielc, odbywających się w/przy Kordegardzie w Muzeum Łazienki Królewskie. Zajęcia miały charakter edukacyjny, ale przede wszystkim twórczy. Wiedza, jaką uczestnicy zdobywali podczas spotkań stanowiła pretekst do kreatywnych działań z zakresu plastyki, muzyki, dramy, bajkopisania. Spotkania były pretekstem przede wszystkim do integracji rodzinnej i sąsiedzkiej, a przy okazji zaprzyjaźnienia się z sąsiadem — Muzeum Łazienki Królewskie, który dotychczas nie kojarzył się z miejscem aktywności lokalnej.

Wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1941968352781547
https://www.facebook.com/events/378537842668096
https://www.facebook.com/events/313122089421224
https://www.facebook.com/events/656779141389444

Relacje:
https://www.facebook.com/events/1941968352781547/permalink/1945730075738708
https://www.facebook.com/events/378537842668096/permalink/381871455668068

Inicjatorki projektu i prowadzące warsztaty: Kinga Dębiec-Czopowicz i Katarzyna Grajkowska.
Realizacja we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie oraz For.Rest — pracownia/sklep/kawiarnia. Działanie finansowane w ramach Bonus na pomysł, „Stołeczni-Społeczni — Sieć Animatorów Warszawskich” („Warszawa Lokalnie”).

„Po sąsiedzku”, czyli warsztaty organizowane przez sąsiadów dla sąsiadów

Marzec-grudzień 2018

Ideą warsztatów jest to, że sąsiedzi zamieniają się w animatorów i prowadzą warsztaty dla swoich sąsiadów. Tworzymy sytuacje, w których mieszkańcy Sielc mają okazję wymieniać się swoimi pomysłami, wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i pasjami. Tak po prostu, na zasadzie zwykłej sąsiedzkiej życzliwości. Podczas takich spotkań mieszkańcy mogą wspólnie coś zrobić, a przy okazji porozmawiać i zwyczajnie się poznać.

Lista warsztatów, które odbyły się przy współpracy:

 1. Po sąsiedzku — szydełkowanie
 2. Warsztaty z szycia zero waste, czyli zero marnowania
 3. Fantastyczne zwierzęta i skąd one się wzięły? *
 4. Robimy betonowe doniczki!
 5. Sąsiedzkie lepienie
 6. Sąsiedzkie DIY — KOLCZYKI
 7. Robimy grę planszową!
 8. Lalka szmacianka — sąsiedzkie warsztaty DIY dla dorosłych
 9. Ubieramy świątecznie drzewa na Sielcach
 10. Warsztaty tworzenia naturalnych świec zapachowych

Relacja z wydarzenia.

Warsztaty odbyły się przy współpracy z:

Warsztaty nr 1-8 były współfinansowane ze środków m.st. Warszawy — Dzielnicy Mokotów w ramach projektu „Sezon na Sielce VI”, realizowanego przez INTEGRACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi.
Działania nr 8 i 9 zostały sfinansowane w ramach projektu „Stołeczni-Społeczni — Sieć Animatorów Warszawskich”, realizowane w ramach „Warszawa Lokalnie”.

Inicjator i koordynator projektu: Kinga Dębiec-Czopowicz.

Projekt „Uwalniamy energię twórczą na Sielcach”

Październik/listopad 2017

Inicjatywa i koordynacja: Kinga Dębiec-Czopowicz i Katarzyna Grajkowska. Działanie realizowane w ramach projektu „Stołeczni-Społeczni — Sieć Animatorów Warszawskich” („Warszawa Lokalnie”).

Działania zakładały realizację w okresie od października do grudnia 2017 roku trzech rodzajów twórczych warsztatów skierowanych do różnych grup mieszkańców Sielc: dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów:

1-szy Dzień Sąsiada na Sieleckiej — piknik zorganizowany przez sąsiadów podwórka przy Stępińskiej 4, 6/8 oraz Sieleckiej 3, 5, 7

Lipiec 2017

Grupa sąsiedzka: Kinga, p. Bożena, p. Wanda.
Projekt zrealizowany przy współpracy z lokalnymi partnerami: AirPizza, Księgarnia „Między kartkami”, Coco Cafe.

Trawnik na Górskiej zrobiony przez sąsiadów w ramach Inicjatywy Lokalnej

Sierpień 2016
https://inicjatywa.um.warszawa.pl/na-glownej/rewitalizacja-trawnika-przy-ul-g-rskiej

Rewitalizacja trawnika w celu podniesienia aktywności społecznej mieszkańców oraz zwiększenie walorów estetycznych i przyrodniczych okolicy. W ramach inicjatywy mieszkańcy uprzątnęli skwer i przygotowali go do wykonania nasadzeń. Po wykonaniu rewitalizacji trawnika mieszkańcy zobowiązali się dbać o zieleń, podlewać ją, przycinać i spulchniać ziemię.

Sielce zza Winkla

Kwiecień-grudzień 2015
https://www.facebook.com/sielcezzawinkla

Cykl spacerów sielcoznawczych, na których mieszkańcy poznawali różne aspekty historii i kultury dzielnicy. Spacery miały charakter diagnostyczny i miały być pretekstem dodyskusji z mieszkańcami nt. tego co można zmienić na Sielcach.

Przykłady tematów spacerów:

Projekt realizowany pod patronatem Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej.

Plecenie wierzby na Podchorążych

Wrzesień 2014

Inicjatywa stworzenia instalacji artystycznej z odradzającej się po ścięciu przez dewelopera wierzby, która rosła obok budynku dawnego przedszkola przy ul. Podchorążych 31. Z wici wierzby oraz wikliny stworzono żywą, kilkumetrową rzeźbę, która zdobiła skwer przez kilka lat.
Akcja była wyrazem protestu przeciwko zabudowie terenu przy Podchorążych 31 przez dewelopera, który chciał na miejscu terenu dawnego przedszkola wybudować blok.

Kultura na Sielcach

2014-2016
https://www.facebook.com/Kultura-na-Sielcach-216199558580532

Oddolna inicjatywa mieszkańców mająca na celu obronę przedszkola i przylegającego do niego ogrodu na Podchorążych 31, które wskutek braku odpowiednich rozwiązań prawnych mogło stracić swoją funkcję publiczną, stając się działką pod zabudowę deweloperską. W ramach akcji, która trwała w sumie 3 lata, zorganizowano demonstrację oraz maraton pisania uwag do planu miejscowego, a także wydeptano wiele ścieżek w urzędach.

ilm z demonstracji
Łańcuch sielecki — maraton pisania uwag do planu miejscowego

Dzięki staraniom mieszkańców Sielc, w czerwcu 2016 roku Komisja Ładu Przestrzennego m.st Warszawa przyjęła korzystne dla mieszkańców stanowisko, dotyczące uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Sielce IIa z przeznaczeniem terenu byłego przedszkola i ogrodu na użytek publiczny oraz zachowaniem zieleni urządzonej.

Sielce Architektów

styczeń/luty 2012
https://www.facebook.com/sielce.architektow

Projektowi towarzyszyła idea świadomego i wspólnego kształtowania przestrzeni publicznej miasta. Miał na celu wszczęcie szerokiej dyskusji na temat potrzeb przestrzennych miasta i zachęcić do zaangażowania się mieszkańców w proces jego transformacji. Inicjatorzy chcieli zainicjować proces, w którym architekci, lokalni aktywiści i mieszkańcy mogą działać na rzecz swojego otoczenia.

Projekt zainaugurowany został wystawą prezentującą propozycje rozwiązań architektonicznych przestrzeni publicznych Sielc. Prezentowane podczas wystawy plansze zostały wykonane przez studentów Pracowni Kompozycji Urbanistycznej PW. Wystawa zorganizowana była między 30 stycznia a 12 lutego 2012 w hallu Agory na ul. Czerskiej.

Cały projekt realizowany był wspólnie przez Pracownię Kompozycji Urbanistycznej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Sielce” oraz Stowarzyszenie Twórcze Zderzenia.