Partnerzy
INTEGRACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi
Stowarzyszenie prowadzi program "Sąsiedzkie Sielce" (wcześniej "Sezon dla Sielc") na rzecz mokotowskich Sielc na zlecenie Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Mokotów. Od 2020 roku oferta jest realizowana w ramach konkursu "Wzmacnianie społeczności lokalnych w Dzielnicy Mokotów."
Jesteśmy jedną z organizacji pozarządowych tworzących Partnerstwo "Moje Sielce", które jest częścią powstałego w 2007 roku projektu "Partnerstwo dla Mokotowa "z inicjatywy Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Mokotów oraz Stowarzyszenia „Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych – BORIS”.
Działanie zrzesza instytucje samorządowe, placówki oświatowe i organizacje pozarządowe. Ideą prowadzonego przez nas projektu jest animacja życia i integracja społeczności lokalnej dla promocji zdrowia psychicznego i przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym.
Ognisko Mokotów
Ognisko Mokotów jest w Partnerstwie na Mokotowie od zawsze, tj. od grudnia 2007 roku. Dzięki bezpośrednim spotkaniom, kontaktom z osobami, które pracują w obszarze pomocy dziecku
i rodzinie na Mokotowie, łatwo udało się nawiązywać współpracę, nie „wyważać otwartych drzwi”, ale też w razie potrzeby służyć pomocą przedstawicielom innych instytucji, organizacji. Okazało się, że możemy dużo więcej zdziałać w środowisku lokalnym jednocząc siły i współpracując, a nie tylko koncentrować się na partykularnych interesach placówek, organizacji, które reprezentujemy. Partnerstwo dla Mokotowa przez lata rozwijało się, ewaluowało – ten proces trwa do dziś . Podzieliliśmy się na mniejsze rejony i Ognisko Mokotów, z racji usytuowania, działa w Partnerstwie „Moje Sielce Dolny Mokotów”. Obecnie Ognisko Mokotów udostępnia swoje pomieszczenie i teren, by mogły się tam odbywać działania/warsztaty organizowane w ramach działań Partnerstwa.
Teatr Baza
Stowarzyszenie Teatr Baza jest od ponad 8 lat ważnym członkiem Partnerstwa dla Mokotowa „Moje Sielce” ,koordynowanego przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia .
W ramach współpracy partnerskiej realizowane są liczne projekty i wydarzenie kierowane przede wszystkim do mieszkańców Dzielnicy Mokotów. Jednym z głównych wydarzeń jest wspólnie organizowany od 6 lat Festiwal Grzesiuka na terenie Parku Sieleckiego. Na festiwal przyjeżdżają uczestnicy z całej Polski. To ważna i bardzo ceniona impreza kulturalna przypominająca o tym, że mokotowskie Sielce były i są nadal kolebką folkloru warszawskiego.
We współpracy z Partnerstwem organizowane są w siedzibie Teatru od lat cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia florystyczne, spotkania z ciekawym człowiekiem, teatralne warsztaty improwizacji, a także Gwiazdki Sieleckie.
Ponadto Teatr Baza jest miejscem spotkań seniorów. Przy współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów m.st Warszawy organizowane zajęcia sportowe dla seniorów, imprezy okolicznościowe tj. Andrzejki dla seniorów czy spektakle teatralne dedykowane starszym odbiorcom. Teatr Baza jest miejscem spotkań społeczności lokalnej Sielec.
Akademia Umiejętności Społecznych
Główną domeną działań AUS jest stymulowanie rozwoju różnych dziedzin życia społecznego, społeczno-kulturalnego, intelektualnego, artystycznego. Realizujemy projekty wzmacniające strukturę i aktywność różnych społeczności.
Wszystkie nasze przedsięwzięcia nie tylko dotykają istotnych problemów społecznych, ale także zmierzają do zmiany modelu uczestnictwa osób i grup w życiu społecznym z biernego odbiorcy na czynny–kreatora.
Mają one zasięg lokalny, ogólnopolski oraz międzynarodowy. Oprócz finansowanych drogą
konkursów, realizujemy przedsięwzięcia będące trwałymi pozycjami naszego programu. Jesteśmy aktywni w gremiach społecznych Warszawy–np. Partnerstwa dla Mokotowa – Partnerstwa „Moje Sielce”- ramach współpracy AUS zrealizowało m. in. projekt „Inny warsztat kreatywnego pisania”, w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca w m. st. Warszawa oraz w Komisji Dialogu Społecznego w dzielnicy Ochota m. st. Warszawy.
Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego
Jako Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Partnerstwie „dla Mokotowa” Moje Sielce zajmujemy się promocją profilaktyki zdrowia psychicznego i psychoedukacją. Na Sielcach organizujemy warsztaty, spotkania, webinaria, przymierzamy się do uruchomienia w 2022 roku cyklicznie spotykającej się grupy.
Dzięki poznawaniu innych partnerów działających w różnych obszarach wiemy, co dzieje się na Sielcach. Oferta Teatru Baza czy Łazienek Królewskich (kulturalna, rozwojowa, integracyjna, na zdrowe spędzanie czasu pośród innych osób), dla nas jest ofertą uzupełniającą specjalistyczne formy wsparcia, którymi dysponujemy (min. takie jak psycholog i psychiatra, zespół mobilny, trener pracy, mieszkanie chronione czy oddział szpitalny dzienny lub całodobowy).
Dzięki uczestnictwo w lokalnej sieci osobom, które mogą potrzebować naszego wsparcia, łatwiej jest nawiązać z nami kontakt, zaś my lepiej wiemy, czego społeczność potrzebuje i co ją trapi.
Ze Stowarzyszeniem Integracja, liderem Moich Sielc, współpracujemy na co dzień, ponieważ jest naszym partnerem w unijnym programie deinsytucjonalizacji psychiatrii na Mokotowie PO WER, dzielimy z nim nawet ten sam budynek na Grottgera 25a, gdzie mieści się też Ognisko „Mokotów”.
Łazienki Królewskie
Muzeum Łazienki Królewskie to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, którą tworzą zabytki architektury i historyczne ogrody. W ramach współpracy z Partnerstwem pomagamy mieszkańcom Sielc i Mokotowa odkrywać Łazienki – nie tylko jako przestrzeń do spacerów i wypoczynku, ale też miejsce z bogatą ofertą kulturalną i edukacyjną. Organizujemy warsztaty artystyczne dla rodzin, od 2020 roku bierzemy też udział w Festiwalu Grzesiuka w położonym po sąsiedzku Parku Sieleckim.